Spánek patří mezi jednu z nejdůležitějších základních lidských potřeb. Když jsme byli malí, chtěli jsme si jenom hrát, objevovat svět a na nějaké dlouhé vyspávání nebyl čas. Čím jsme starší, tím více si ho vážíme a chceme spát déle a déle. Jenže ne vždy to vychází tak, jak bychom si představovali. Péče o děti, o domácnost, kupa pracovních povinností, stres a mnoho dalších faktorů nám denně brání užít si klidnou a ničím nerušenou noc. Výsledkem nezřídka kdy bývají špatné sny a nespavost. Ráno se cítíme, jako kdybychom večer ani nešli spát, nebo ještě hůř.

Noční můry a noční děsy
Každému z nás se už v životě stalo, že ho zastihl nějaký ten špatný sen. Noční můry jsou častější než noční děsy a mohou nás trápit i několik desítek minut. Když se probudíme, máme špatný pocit. Sen si ani nemusíme pamatovat, a přeci nás zevnitř něco svírá. Příčin nočních můr může být mnoho. Mezi ty fyzické patří především špatné stravovací návyky. Asi nejhorším z nich je jíst těžké jídlo před spaním. Žaludek celou noc obtížně tráví a tělo ani mozek si nemohou odpočinout. To nám pak znehodnocuje nejenom kvalitu snů, ale také kvalitu spánku jako takového.
Největším strašákem mnohdy bývá naše mysl. Pokud jsme během dne rozrušení, vystresovaní nebo smutní, zdají se nám sny, ve kterých se naše špatné obavy naplňují. Například, že neuspějeme v práci nebo u zkoušek, podvede nás přítel/přítelkyně, že jsme společensky nemožní a nikdo se s námi nebaví.
Noční děs můžeme definovat jako vyšší stupeň noční můry. Objevuje se zpravidla u dětí a je spojený s téměř nekontrolovatelným pocitem strachu, úzkosti až paniky. Děs je natolik silný, že může ovlivnit některé fyziologické funkce. Zvýší se tepová frekvence a tělesná teplota, zrychlí se dech, člověk se začne potit, atd. Děs na rozdíl od noční můry vzniká při non-REM fázi spánku, mnohdy tedy není spojen s žádným konkrétním snovým příběhem, ale pouze s nepříjemným pocitem, který nemá nijak uchopitelný základ. Vzniká ve chvíli, kdy se dostáváme z nízkofrekvenčního snění na vysokofrekvenční. Mozek bohužel tento proces nedokončí. Noční děs lze charakterizovat jako spánkovou nemoc.

Spánek a Měsíc
Síla měsíčního svitu dokáže vyrušit ze spaní opravdu hodně lidí. Celou noc jakoby do nás něco šťouchalo. Při úplňku potřebujeme nejméně o 5 minut více času na usnutí. Také se až o 30% zkracuje fáze hlubokého spánku. Za to vše může snížený hormon melatonin, který hraje důležitou roli v rytmu spánku a bdění. Jeho nedostatek způsobuje právě nespavost. Tímto narušením trpí častěji muži. Vědecky zatím nikdo nedokázal doložit, proč Měsíc dokáže v takové míře ovlivňovat kvalitu spánku. Občas se prostě najdou věci či situace, které tak snadno vysvětlit nejdou. Možná tato spojitost sahá až do pradávna, do doby neandrtálců a mamutů, kdy pralidi museli být při úplňku ostražití, jelikož bylo více světla a mohli se tak stát snadnou kořistí pro zvířata. Ale naopak, oni při úplňku určitě lovili raději. Nebo nás snad podvědomě irituje zvýšená míra světla?

Jak se co nejlépe vyspat?
Rozhodně by naše ložnice měla působit útulně a příjemně. Mělo by to být místo, kde můžeme v klidu relaxovat, odpočinout si a alespoň na chvíli zapomenout na běžné denní starosti.

Zařízení pokoje
Začněme s barvou stěn. Nejlepší jsou teplé odstíny, které uklidňují. Žlutá, oranžová, červená, fialová. Záleží na tom, co vám dělá dobře. Když máme hezky vymalováno, tak bychom si měli pořídit i kvalitní postel. Bolavá záda nejsou nic příjemného. Cítí to především lidé, kteří pracují v kanceláři nebo mají jiné sedavé zaměstnání. Nábytek by měl být co nejjednodušší. Zapomenout nesmíme ani na příjemné osvětlení. V oknech je dobré mít žaluzie pro regulaci světla. Místo klasických žárovek můžeme vyzkoušet LED žárovky. Některé z nich umí měnit i barvu světla.

Rušivé elementy
Naší oázu klidu může snadno něco narušit. U postele bychom rozhodně neměli mít elektroniku. Některé frekvence, které zařízení vydávají, mají negativní účinky na kvalitu spánku i na naše zdraví. Pokud vám budík zazvoní například na stole, budete se muset zvednout a dojít k němu. A to by mohl být první impulz, proč ráno vstát z postele. Místo budíku mějte na nočním stolku raději poznámkový blok. Třeba se v noci nebo ráno vzbudíte s tím, že vás něco báječného napadlo.

Psychika
Zkuste si každé ráno hned po probuzení ustlat. Může to být taková startovní aktivita každého nového dne, ze které budete mít jistě dobrý pocit. Nezapomínejte jednou týdně měnit povlečení. Čisté, voňavé povlečení navodí úžasnou náladu a uvolňuje. Když jste v koupelně před zrcadlem, jen tak se usmějte. Kdo se usmívá a myslí pozitivně, má hned hezčí den a přihodí se mu více dobrých věcí. Když se budete mračit, budete ve stresu, rozhození, vše se bude jenom prohlubovat a ocitnete se v začarovaném kruhu. Nebuďte špatní z věcí, které nemůžete změnit. Dvě hodiny před spaním si dejte teplou sprchu a zrelaxujte se. Poté si můžete zapnout příjemný film, pustit si hudbu nebo se začíst do své oblíbené knihy. Poslední aktivita před spánkem by měla být vždy pozitivní, relaxační, uklidňující. Uvidíte, že se vám hned bude spát lépe.

Text: Monika Svatošová

1 komentář

  1. Ahoj,
    tak naštěstí se mi většinou spí dobře a nemusím řešit ani noční můry. A jo, hned po probuzení si postel stelu, nejsem si teda jistá, jestli z toho mám dobrý pocit, ale mám ho určitě z toho, že už to potom nemusím dělat.

    OdpovědětVymazat

Používá technologii služby Blogger.

Instagram