Blíží se půlka prosince a to znamená, že začíná opravdová vánoční horečka. V televizích vídáme reklamy na hračky pro děti, obchody jsou plné nejrůznější vánočních motivů, ozdob a dobrot. Ne vždy to tak bylo. Pojďte si se mnou odpočinout, na chvíli zastavit a podívat do dob, kdy dnešní mýty byly realitou.

Stromeček
K tomuto, dnes už nejznámějšímu a dalo by se říci i nejvýznamnějšímu, symbolu Vánoc se vztahuje spousta pověstí, mýtů a příběhů. Přenesme se do doby před naším letopočtem ke starým Keltům a Germánům. Ti venku zdobili volně rostoucí stromy a tancovali kolem nich, aby uctili boha Wotana a bohyni Astratu. Další pověst vypráví o opatovi, který byl vyslán do Burgundska, aby lidi přesvědčil ke křesťanské víře. Aby je „nalákal“, zavěsil na jehličnatý strom zapálený dřevěný kříž. Nejstarší doložená zmínka pochází z Brém roku 1570. Stromky ovšem nebyly v každé rodině, připadal 1 strom na 1 cech. Ty stály před domy a zkrášlovaly okolí. Nutno říci, že tehdy se stromy či ozdobené větve věšely špičkou dolu ze stropu. První český stromeček byl k vidění roku 1812. A byl to ředitel Stavovského divadla, pan Jan Karel Leibich, kdo jej na libeňském zámečku postavil pro své blízké. Do rodin se ovšem dostal až o pár desítek let později. Poslední příběh o stromcích je trochu duchařský. Kam až paměť všech sahá, lidé kdysi byli přesvědčeni, že mrtví mohou v některé dny přejít do světa živých a zaujmout jejich místo. Proto věšeli stromečky špičkou dolu a byli plné dobrot. Věřili, že sladkosti budou sloužit jako lest. Mrtví se přejí sladkým a nikomu neublíží. Proto se také říká, že se nesmí vstávat od štědrovečerní večeře. Mrtví by mohl zaujmout místo živého.

TIP: Nemáte doma zrovna místo na velký stromek a umělé vám nic neříkají? Nevadí! Pořiďte si stromeček v květináči. Jde o ekologickou variantu, kdy si můžete v květináči koupit zhruba půl metrový jehličnan. Stojí 100,- (orientační cena) a spolu se zeleným pokladem dostanete i návod, jak se o něj postarat. V lednu ho můžete jít vysadit do stromkových školek nebo na vaši zahradu.

Vánoční ozdoby
Bez nich si dnes stromeček ani neumíme představit. Jejich historie sahá až do 17. století. Dříve se zdobily stromky velmi jednoduše. Stačily k tomu jen svíčky (a asi si dovedete představit, kolik požárů se tím způsobilo). Začala přibývat sušená jablka, hrozinky, papírové řetězy slepené kváskem. Postupně se přidaly ozdoby z přírodních materiálů, jako je sláma, hobliny či šišky. První zmínky o skleněných ozdobách se datují do 40. let 19. století a nezavedou nás ani daleko. Jen do Německa. Podle jednoho příběhu se v roce 1858 v Alasasku urodilo málo ovoce. Místní byli smutní, že nemohou ozdobit své stromky a bydlení. Proto se jeden hodný sklář z Goetzenbrucku rozhodl místním ze skla vyfouknout kouličky. A tak se začaly vyrábět ozdoby ve tvaru zvířat, z mačkaného skla nebo foukaných či voskových perlí. Je známo, že Česká republika má úžasné vánoční ozdoby. Máme zde skvělé sklárny, především na severu Čech. Do světa tyto ozdoby vyvážíme už od roku 1933 a dnes patří k nejkrásnějším na světě. Pokud nevěříte, určitě se zajděte podívat na blížící se vánoční trhy. Můžete si z toho udělat i tradici - každý rok jít na trhy a koupit si tam 1 vánoční ozdobu. My tohle děláme už asi 5 let, vždycky si u toho užijeme obrovskou srandu a načerpáme vánoční atmosféru.

TIP: Chtěli byste se podívat, kde a jak se ozdoby vyrábí? Tak určitě navštivte Dvůr Králové nad Labem. Zde se nachází Vánoční ozdoby – DUV družstvo. Toto družstvo bylo založeno 20. 7. 1931 a patří ke sklárně s nejdelší tradicí. https://www.vanocniozdoby.cz/
Nebo se zastavte do Vsetína do sklárny Irisa. I zde se vyrábí překrásné ozdoby a milí průvodci vám vše ukážou. http://irisa2.inext.cz/uvod.

Cukroví
Linecké, rohlíčky, hastrmánci, banánky, perníčky, úly… Všichni je máme rádi a na začátku ledna ho také všichni máme plné zuby. Pro pohany ovšem znamenalo něco úplně jiného. Dříve se věřilo v mocnou sílu cukroví. Proto se peklo opravdu poctivě a precizně a dodržovaly se zvyky. Mouka měla být jen z vlastní úrody, aby přišel hojný rok. Vykrajovala a vyřezávala se zvířátka, která se umisťovala na chlévy pro zdraví zvířat, na ovocné stromy pro bohatou úrodu ovoce (k ovoci se váže ještě pověra, že se ruce do těsta otíraly do stromů právě kvůli bohaté sklizni) či na dům pro ochranu rodiny. Co zbylo, rozdalo se příbuzným. Protože bylo mnoho lidí chudých a cukr a mouka byly suroviny bohatých, musel se lid uskromnit. Vyráběly se různé figurky a panenky z ovoce, se kterými si děti mohly hrát a později i sníst. Hlavní surovinou byl med. Bohatší rodiny používaly různá koření. Jako takovou raritu zmiňme pepř či česnek. Dnes děláme různá cukroví. Dle pověr má být upečeno 7 nebo 12 druhů cukroví. Trouba by se měla rozehřát o prvním adventu. Hospodyňka musí dělat těsto v klidu a s láskou, jinak se zdrcne a cukroví nebude dobré. Také si musí dávat pozor, aby dobroty nespálila. To přináší smůlu, nemoc až smrt.

TIP: Recept na skvělé pudinkové pečivo.
250g hladké mouky
120g tuku (Hera)
60g másla
120g moučkového cukru
1 celé vejce
1 žloutek
100g pudinkového prášku s vanilkovou příchutí
Příprava: Ze surovin si připravíme těsto, které necháme v lednici přes noc odležet. Druhý den ho rozválíme a vykrájíme různé tvary (POZOR! Vždy musí být v páru, jelikož se budou slepovat). Pečeme na 170 stupňů. Že je pečivo hotové poznáme podle toho, že okraje budou lehce růžové. Trvá to cca 7 – 10 minut. Po té jen necháme vychladnout, slepíme marmeládou, kterou máme rádi a můžeme polít čokoládou.

Text: Monika Svatošová

2 komentáře

 1. Tak proto se nesmí vstávat od večeře :D Krásný článek, vždycky mě baví nějaký pohled do minulosti jak to bylo :)
  http://life-by-marie.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 2. Love your post dear ♥ Your blog is amazing !
  If you want you can check out my blog.I write about fashion,beauty and lifestyle.Maybe we can follow each other and be great blogger friends !

  http://herecomesajla.blogspot.ba/

  OdpovědětVymazat

Používá technologii služby Blogger.

Instagram