Anime je animovaný film, který vznikl v Japonsku. Anime je styl života. Anime si buď zamilujete, nebo se vám vůbec líbit nebude. Anime může být pohádka, horor, thriller i film pro dospělé. Japonská animovaná tvorba je nenahraditelná. Mnoho západních tvůrců se snaží svou animovanou tvorbu připodobnit té východní, ale japonský cit pro spojení mytologie, tradice a moderna nenahradíte a nevymyslíte jen tak.

Jsem moc ráda, že prvním filmem, díky kterému jsem si anime naprosto zamilovala, byl Můj soused Totoro (Tonari no Totoro), který vyprodukovalo studio Ghibli a úžasný tvůrce Hayao Miyazaki, ke které mu mám velkou úctu a obdivuji jeho práci. Studio Ghibli je dle mého jedno z nejlepších studií produkujících anime. Můj soused Totoro měl takový úspěch, že ho v dnešní době vídáme v samotném logu společnosti. Mnohým se Totoro může zdát jako pohádka a vesměs mají pravdu. Jen s tím rozdílem, že japonské pohádky nesou poselství a hlubší význam. Nelze to tak jednoduše popsat slovy. Lidé, kteří sledují filmy studia Ghibli nebo série protknuté mytologií a tradicí, ví své.

Mezi další skvělé filmy studia Ghibli, které vám rozhodně mohu doporučit, patří Ponyo z útesu nad mořem, Hrob světlušek, Naušika z větrného údolí, Princezna Mononoke nebo třeba oskarová Cesta do fantazie a mnoho dalších. Pokud někdy navštívíte Japonsko, nezapomeňte zamířit do muzea Ghibli, kde můžete mimo jiné zakoupit spoustu skvělých suvenýrů. Doufám, že i já se sem jednou podívám a vykoupím celý obchod. 

Ale zpět ke Ghibli. Jedno je pro tyto filmy společné, a to hloubka obsahu. Setkáte se s tématy jako je ekologie, světová válka nebo lidský druh jako ničitel. Přiznám se, že jsem většinu filmů obrečela, ale nestydím se za to, protože to je to, co u vás mají japonské filmy vyvolat – emoce, které si pak s sebou ve svém srdci ponesete celý život.

Anime má příznivce po celém světě. I u nás je dosti velká komunita lidí, která se párkrát do roka setkává a sdílí svůj zájem o stejnou věc. Většina z vás si právě teď pravděpodobně myslí, že anime film nikdy neviděla, ale opak je pravdou. Viděli jste někdy kultovní sérii Pokemon? Ano? Tak jste viděli anime. Pikatchu je prostě super! Vždyť právě toto anime u nás odstartovalo anime mánii. Sbírali se kartičky a dětem se kupovat pocket ball. Dalšími známými sériemi jsou Naruto, Death Note a nyní například Tokio Ghoul. 

Pokud bych měla doporučit jiná anime než ta od Ghibli, tak bych určitě nesměla zapomenout na sérií Natsume či Mushishi, kde je hlavní tématikou právě japonská mytologie, která je úžasná.

P.S.: Neváhejte a mrkněte na nějaký film od Ghibli a napište, jak se Vám to líbilo! A nezapomeňte koukat na anime v japonštině s českými titulky, protože japonské vyjadřování emocí pomocí intonace se Vám bude líbit a je nenahraditelné.

Text: Denisa Babuliaková

Okomentovat

Používá technologii služby Blogger.

Instagram